top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Kā neverbāli mācīšanās traucējumi izpaužas un izskatās bērniem?


Neverbālu mācīšanās traucējumu izpausmes mainās mijiedarbībā ar bērna augšanu un nav otra tāda paša bērna, ar tādām pašām neverbālo mācīšanās traucējumu izpausmēm. Šis raksts ļaus labāk izprast, neverbālos mācīšanās traucējumus un to kopējās pazīmes gan mājās gan skolā, atkarībā no vecuma.




Jaunā vecumā neverbālo mācīšanās traucējumu simptomi ir reti sastopami. Mazi bērni ar neverbāliem mācīšanās traucējumiem visbiežāk ir ļoti šarmanti un runātīgi, viegli kompensējot grūtības, ar savām augsti attīstītajām verbālajām prasmēm. Ejot laikam, parādās citi šo traucējumu simptomi, kā – vājas sociālās iemaņas, motorās grūtības un grūtības izprast abstraktus konceptus, kas kļūst pamanāmāki un tos grūtāk nomaskēt. Ja neverbāli mācīšanās traucējumi netiek diagnosticēti, tie pāraug trauksmē un pat depresijā tīņu vecumā, kad vairāk kā desmit gadu ilgām telpiskajām un sociālajām grūtībām parādās sava cena.


Tātad, kā tu vari atpazīt neverbālos mācīšanās traucējumus savam bērnam, uzsākot drošu ārstēšanu pirms negatīvo seku iesakņošanās? Sāc ar izpratni par to, kā izpaužas neverbāli mācīšanās traucējumi – kā tie mainās, bērnam augot – lai varētu izslēgt tādus stāvokļus kā UDHS (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu) un autiskā spektra traucējumus.


Simptomi mājas vidē

Bērni ar neverbāliem mācīšanās traucējumiem bieži tiek saukti par mazajiem profesoriem, pateicoties viņu zīmīgajām prasmēm runāt un prasmi agri iemācīties lasīt, kas norāda uz viņu inteliģenci un padara viņus vecākus, kā viņi ir patiesībā. Turpretī šiem apdāvinātajiem bērniem, uzsākot skolas gaitas novērojama mulsinoša uzvedība, kā arī akadēmiskās prasmes var uzņemt mulsinošus pagriezienus. Neverbālu mācīšanās traucējumu simptomi atšķiras dažādos vecuma posmos un mājas vidē tie var izskatīties kā:


Pirmsskola:

- Agra runas un valodas apgūšana (runā kā pieaugušais maza bērna vecumā)

- Netipiski laba atmiņa – var ātri atcerēties dziesmas, stāstus un citu informāciju

- Vāja koordinācija – izskatās kā neveikls vai tāds, kurš vienmēr “maisās pa kājām”

- Vienmēr uzdod jautājumus, kļūstot atkārtojošs, kaitinošs, iejaucas/iztraucē normālas runas plūdumu un sarunu

- Sociālā interakcijā jeb mijiedarbībā paļaujas gandrīz tikai uz pieaugušajiem – šķiet distancēts no sava vecuma bērniem

- Fiziski neiepazīst vidi, labāk vaicā jautājumus, lai saprastu, kas notiek vidē ap viņu


Sākumskola un pamatskola:

- Grūtības atpazīt neverbālus mājienus-pavedienus (sejas ekspresijas, ķermeņa valodu)

- Grūtības aizvērt rāvējslēdzēju, sasiet kurpju auklas vai paveikt uzdevumu, kas balstīts motorajās prasmēs

- Nepieciešams “rāmēt” jeb kategorizēt informāciju, lai to saprastu, grūtības uztvert papildus nepateikto vai telpisko informāciju

- Nav ieinteresēts būt neatkarīgs, galvenokārt ir atkarīgs no vecākiem

- Brīvi dalās ar privātu informāciju, vai ar tēmu nesaistītu informāciju


Vidusskola:

- Ļoti “literārs” , grūtības ar sarkasmu, mājieniem, netiešiem aizrādījumiem vai citām lingvinistiskām niansēm

- Naivs vai pārlieku ticošs, atbilstoši savam vecumam

- Grūtības pieņem pārmaiņas; var ieviest standarta rutīnas, kas saistītas ar ģērbšanos, ēšanu, ikdienas uzdevumu veikšanu

- Grūtības ļoti bieži tiek maskētas ar augstajām verbālajām prasmēm.


Simptomi skolā

Skolā, neverbāli mācīšanās traucējumi visvairāk ietekmē bērnu sociālās prasmes, kas var izpausties kā šķietami izaicinošas vai tādas, kas ir nevietā, uzvedības. Aicini tava bērna skolotājas pievērst uzmanību tādiem simptomiem kā:


Pirmsskola:

- Paļaujas tikai uz skolotāju palīdzību, neprasa palīdzību citiem bērniem

- Mācoties lasīt, ir lielu soli priekšā pārējiem skolēniem

- Skatās, kā citi bērni spēlējās ar mantām, bet nepievienojas un nespēlējas ar mantām arī pats

- Grūtības noturēt rakstāmpiederumus, griezt ar šķērēm vai satvert smalkus objektus.


Sākumskola un pamatskola:

- Grūtības sekot daudz-pakāpju norādēm, bieži izlaiž kādus soļus vai nav drošs ar ko sākt

- Spēj lasīt daudz labāk kā vidējais lasītprasmes līmenis, bet ir grūtības atbildēt uz jautājumiem par lasīto

- Nespēj pateikt, kad citi jaunieši nav ieinteresēti sarunā, bieži atkārto triviālus faktus, vai uztur vienpusēju sarunu pat to nepamanot

- Nepamana, kad tiek testēts, vai nespēj saprast cita skolēna, kā joku domāto, komentāru.


Vidusskola:

- Trauksmains citu skolēnu klātbūtnē, nepieciešama piespiešanās dažādās ikdienas sociālajās situācijās

- Nepieciešams ilgs laiks, lai pabeigtu mājas darbu, vai klasē uzdotu darbu, bieži vien testos nepietiek laiks

- Grūtības rakstot sakārtot domas

- Grūtības ģeneralizēt un redzēt “lielo bildi”

Neverbāli mācīšanās traucējumi ir komplekss stāvoklis, un vecākiem var būt grūtības saprast vai bērna simptomu sortiments noved pie kaut kā konkrēta. Ja uztraucies par sava bērna attīstību, saņem drosmi un par šīm bažām dodies konsultēties ar ārstu, neiropsihologu vai profesionāli izglītības jomā. Šie speciālisti ir rekomendējami kā tie, kuri atbilstoši spēs diferencēt simptomus un palīdzēt sagatavot ārstēšanas plānu, kas nepieciešams tavam bērnam. Avots


RigaBrain® un Neverbāli mācīšanās traucējumi, kā var palīdzēt?

RigaBrain® veiksmīgi darbojās ar bērniem, kuriem ir mācību traucējumi! Esam priecīgi redzēt jauniešus jau sasniedzot vēlamos rezultātus izmantojot dinamisko neirofīdbeku!


RigaBrain® izmanto NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģiju, kas var palīdzēt indivīdiem ar Neverbāliem mācīšanās traucējumiem uzlabot to smadzeņu darbības pašregulāciju. Šī tehnoloģija nepieņem pieeju, kas balstīta uz simptomiem vai diagnozēm, bet gan veicina smadzeņu elastību un noturību, kas ir svarīgi jebkura veida mācīšanās uzlabošanai.


Lūk, kā RigaBrain® varētu palīdzēt indivīdiem ar Neverbāliem mācīšanās traucējumiem:

  1. Smadzeņu elastīguma un noturības uzlabošana: NeurOptimal® treniņi palīdz smadzenēm kļūt elastīgākām un noturīgākām, kas var palīdzēt indivīdiem labāk tikt galā ar akadēmiskajiem un sociālajiem izaicinājumiem, kas saistīti ar Neverbāliem mācīšanās traucējumiem.

  2. Uzlabota koncentrēšanās un mācīšanās spējas: Regulārs treniņš ar NeurOptimal® var uzlabot koncentrēšanās spējas, kas ir būtiski, lai veiksmīgi apgūtu jaunu informāciju un veicinātu akadēmisko sniegumu.

  3. Stresa un trauksmes mazināšana: Neverbāliem mācīšanās traucējumi var būt saisti ar augstu stresa un trauksmes līmeni, jo indivīdiem var būt grūtības saprast un pielāgoties sociālajām situācijām. NeurOptimal® var palīdzēt samazināt stresa un trauksmes simptomus, padarot ikdienas situācijas pārvaldāmākas.

  4. Personiskās izaugsmes un attīstības veicināšana: Papildus tiešiem mācīšanās uzlabojumiem, NeurOptimal® var palīdzēt indivīdiem attīstīt pašpārliecinātību un pašapziņu, kas ir svarīgi personiskai izaugsmei un attīstībai.

RigaBrain® piedāvā individuālus seansus, kas tiek pielāgoti katram klientam, nodrošinot atbalstu un resursus, kas nepieciešami, lai sasniegtu konkrētus mērķus. www.rigabrain.com/starts




Ko zinātne saka par neverbāliem mācīšanās traucējumiem?


Neverbālie mācīšanās traucējumi (Nonverbal learning disabilities) (NLD) aptver kognitīvo un mācīšanās izaicinājumu spektru, kas galvenokārt ietekmē spēju apstrādāt bezvārdu informāciju. Šo stāvokli raksturo grūtības ar telpisko izpratni, motoro koordināciju un abstraktu problēmu risināšanu. Cilvēkiem ar NLD bieži ir nozīmīgas grūtības ar matemātiku, lai gan viņu verbālās spējas un pamata lasīšanas prasmes var būt spēcīgas. Tomēr viņiem var sagādāt grūtības rakstiskās valodas aspekti, piemēram, inferenciālā lasīšanas izpratne un ideju organizēšana. Sociālā mijiedarbība un vadības funkcijas arī bieži ir ietekmētas jomas (Doty, 2018).


Neskatoties uz vidējām vai virs vidējām verbālām spējām, bērniem ar NLD bieži ir izteiktas grūtības ar vizuālajām un motoriskajām prasmēm, kas var sarežģīt viņu sociālo un akadēmisko sniegumu. Šis stāvoklis, kas bieži tiek nepareizi diagnosticēts vai nepareizi izprasts, prasa palielinātu izpratni un īpašas atbalsta stratēģijas, lai risinātu tā sarežģītās problēmas (Dhanalakshmi, 2015).


Secinot, NLD ir atšķirīgs mācīšanās traucējumu apakštips, kas būtiski ietekmē bezvārdu kognitīvās funkcijas, kas prasa pielāgotas izglītības un terapeitiskas pieejas, lai palīdzētu skartajiem indivīdiem pārvaldīt gan akadēmiskās, gan sociālās problēmas.


Jautājumi un atblides par Neverbālie mācīšanās traucējumiem (Nonverbal learning disabilities) (NLD)


  1. Piemēr Neverbāliem mācīšanās traucējumiem? Neverbālais mācīšanās traucējums ir, piemēram, kur indivīds var saskarties ar grūtībām uztvert un atcerēties informāciju, kas tiek sniegta vizuāli un telpiski. Tas var ietekmēt matemātikas prasmes, telpisko uztveri, grafomotoriku un spēju uztvert sarežģītākas sociālas mijiedarbības.

  2. Kādi ir Neverbālās mācīšanās traucējumu simptomi? Simptomi ietver grūtības ar telpisko uztveri un koordināciju, problēmas ar matemātikas prasmēm, grūtības saprast niansētas sociālās mijiedarbības un emocionālās izpausmes, kā arī bieži sastopamas problēmas ar rakstīšanu un citām motoriskām prasmēm.

  3. Vai Neverbāli mācīšanās traucējumi ir autismā spektra traucējumu forma? Neverbāli mācīšanās traucējumi nav klasificēts kā autismā spektra traucējums, taču tam ir dažas līdzīgas iezīmes, piemēram, grūtības ar sociālajām mijiedarbībām un komunikāciju. Tomēr Neverbāli mācīšanās traucējumi un autisms ir atšķirīgi nosacījumi, un tie tiek diagnosticēti atšķirīgi.

  4. Vai persona ar Neverbāli mācīšanās traucējumi ir uzskatāma par cilvēku ar īpašām vajadzībām (invalīds)? Neverbāli mācīšanās traucējumi tiek uzskatīts par mācīšanās traucējumiem, kas var ierobežot indivīda spējas veiksmīgi mācīties un funkcionēt akadēmiskā vidē. Tomēr ar atbilstošu atbalstu un pielāgojumiem, indivīdi ar Neverbāli mācīšanās traucējumiem var sasniegt akadēmiskus un personīgus mērķus.


Uzdod savu jautājumi!

Comments


bottom of page