top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Kā smaga pārtika vakarā var ietekmēt miega kvalitāti un izraisīt murgus

Miega kvalitāte ir būtisks faktors mūsu vispārējai labsajūtai, un viens no miega kvalitāti ietekmējošiem faktoriem ir tas, ko mēs ēdam pirms gulētiešanas. Īpaši smaga pārtika, kuru bieži uzsver uztura zinātnieki un dietologi, var izraisīt nepatīkamu pieredzi miegā, piemēram, murgus.

Kas ir smaga pārtika?

Smaga pārtika, pēc uztura speciālistu domām, parasti ietver produktus, kurus organismam ir grūti sagremot vai kas veicina pārlieku lielu slodzi gremošanas sistēmai. Šeit ir daži piemēri:

  1. Taukaini ēdieni – cepti ēdieni, trekns siers, sviests un citi augsta tauku satura produkti.

  2. Sarkana gaļa – liellopa gaļa, cūkgaļa un citas treknas gaļas, kuru gremošana ir ilga un prasa lielu enerģijas daudzumu.

  3. Pupiņas – lai gan pupiņas ir veselīgas un barojošas, tās var būt grūti sagremojamas, īpaši vakarā, un var izraisīt diskomfortu gremošanas traktā, kas var negatīvi ietekmēt miegu.

  4. Asie ēdieni – dažādas mērces, pipari, čili un citi pikanti ēdieni, kas var ietekmēt kuņģa darbību un radīt diskomfortu.

  5. Saldumi – produkti ar augstu cukura līmeni, īpaši rafinētie cukuri, kas var paaugstināt insulīna līmeni un aktivizēt smadzeņu darbību.

  6. Apstrādāta pārtika – produkti ar lielu daudzumu konservantu, krāsvielu un mākslīgu sastāvdaļu.


Kāpēc smaga pārtika izraisa murgus?

Ēdot smagu pārtiku vakarā, gremošanas sistēma tiek pārslogota, un ķermenim ir jāstrādā intensīvāk, lai apstrādātu šos produktus. Tas var ietekmēt miega fāzes, jo, kamēr ķermenis cenšas sagremot ēdienu, smadzenes nevar pilnvērtīgi atpūsties. Šeit ir daži veidi, kā tas ietekmē smadzenes:

  1. Pārslodze gremošanas procesā – aktīva gremošana var izraisīt diskomfortu, kas traucē miega ciklus, īpaši dziļo miega fāzi. Rezultātā miegs kļūst fragmentēts un vairāk pakļauts traucējumiem, piemēram, murgiem.

  2. Izmaiņas smadzeņu ķīmijā – liela tauku un cukura daudzuma uzņemšana var izraisīt insulīna līmeņa svārstības, kas ietekmē serotonīna un citu neiromediatoru darbību. Serotonīnam ir nozīmīga loma miega regulēšanā, un tā disbalanss var izraisīt trauksmes sajūtas un murgus.

  3. Asins plūsmas novirzīšana – kad kuņģis aktīvi darbojas, smadzenēm tiek piegādāts mazāk skābekļa, kas var izraisīt intensīvākas sapņu pieredzes, tostarp murgus.

  4. Ķermeņa temperatūras svārstības – taukaini un asi ēdieni var paaugstināt ķermeņa temperatūru, kas savukārt traucē normālu termoregulāciju miega laikā. Šīs temperatūras izmaiņas smadzenēs var izraisīt nestabilus sapņus un murgus.


Kas notiek smadzenēs?

No neirologa skatupunkta raugoties, smadzenes, kamēr mēs guļam, turpina strādāt un apstrādāt gan ikdienas notikumus, gan fizioloģiskās izmaiņas ķermenī. Kad smadzenes jūt pārlieku aktīvu gremošanas procesu, tās tiek aktivizētas un traucētas, īpaši REM (rapid eye movement) miega fāzē, kurā parasti notiek sapņošana. Šīs fāzes traucējumi var izraisīt emocionāli intensīvākus sapņus un pat murgus.


Smagas pārtikas izraisītie diskomforti kuņģī vai zarnās var tikt interpretēti smadzenēs kā trauksmes vai stresa signāli, kas ietekmē sapņus un rada negatīvas emocijas. Šādās situācijās smadzenes cenšas apstrādāt gan fizisko diskomfortu, gan dienas laikā uzkrātās emocijas, kas bieži vien izpaužas negatīvās un trauksmainās sapņu ainās jeb murgos.


Kā uzlabot miega kvalitāti?

Lai izvairītos no murgiem un uzlabotu miega kvalitāti, neirologi un uztura speciālisti iesaka:

  1. Izvairīties no smagas pārtikas vakarā – pēdējā ēdienreize būtu ieteicama vismaz divas līdz trīs stundas pirms gulētiešanas, lai organismam būtu laiks sagremot ēdienu.

  2. Izvēlēties vieglākus ēdienus – viegli sagremojami produkti, piemēram, dārzeņi, liesa gaļa vai zivs, kā arī veselīgi graudaugi, palīdzēs saglabāt miega kvalitāti un mierīgumu naktī.

  3. Samazināt cukura un tauku daudzumu – īpaši vakarā, lai izvairītos no insulīna līmeņa svārstībām un ķīmiskā disbalansa smadzenēs.

  4. Veikt vieglas vakara aktivitātes – tas var būt pastaiga vai viegla vingrošana, kas veicina gremošanu un sagatavo ķermeni atpūtai.


Kā RigaBrain® var palīdzēt

RigaBrain® smadzeņu treniņi, izmantojot NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģiju, palīdz smadzenēm pašregulēties un veicina labāku miegu. Dynamical Neurofeedback® darbojas kā "spogulis" smadzenēm, palīdzot tām apzināties to pašreizējo stāvokli un pāriet uz optimālāku darbības režīmu. Tas ne tikai uzlabo miega kvalitāti, bet arī var mazināt murgus, jo smadzenes kļūst elastīgākas un spēj labāk apstrādāt gan emocionālo, gan fizisko slodzi, ko izraisa smaga pārtika vai citi ārēji faktori.


RigaBrain® pieredze rāda, ka cilvēki pēc smadzeņu treniņu kursa jūtas atpūtušies un piedzīvo mierīgāku miegu, kas veicina vispārēju labklājību. Ja vēlaties uzlabot savu miega kvalitāti un atbrīvoties no murgiem, apsveriet iespēju apmeklēt RigaBrain® sesijas!

Comments


!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
bottom of page