top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Oksidatīvais stress un tā ietekme uz veselību

Kas ir oksidatīvais stress? 

Tas ir stāvoklis, kas rodas, kad antioksidantu spējas organismā nepietiek, lai neitralizētu brīvos radikāļus, izraisot potenciālu kaitējumu šūnām.


Definīcija un mehānismi

Oksidatīvais stress rodas, kad tiek traucēta līdzsvara starp reaktīvo skābekļa formu (RFS) ražošanu un antioksidantu aizsardzību, kas var novest pie iespējamiem audu bojājumiem. Šis koncepts ir būtisks dažādu slimību un bioloģisko procesu izpratnē (Betteridge, 2000).



Šūnu signalizācija un antioksidantu aizsardzība

RSF nav tikai kaitīga; tā spēlē būtiskas lomas šūnu signalizācijā un homeostāzē fizioloģiskos līmeņos. Organisma antioksidantu sistēmas, ieskaitot enzīmus un neenzimātiskos antioksidantus, palīdz mazināt pārmērīgu oksidatīvo stresu (Sies et al., 2017).


Kā oksidatīvais stress ietekmē organismu?

Oksidatīvais stress var izraisīt būtiskus bojājumus šūnu struktūrām, tai skaitā lipīdiem, olbaltumvielām un DNS. Tas var veicināt vairāku slimību, piemēram, vēža, sirds un asinsvadu slimību, diabēta, un neirodeģeneratīvo slimību attīstību, kā arī paātrināt novecošanās procesus.


Neirodeģeneratīvās slimības

Oksidatīvais stress ir iesaistīts neirodeģeneratīvo slimību, piemēram, Parkinsona, Alcheimera un amiotrofiskās laterālās sklerozes (ALS) attīstībā. Mitohondriju disfunkcija un traucēta oksidējošā signālizācija ir centrālā šī procesa daļa (Simonian & Coyle, 1996; Barnham et al., 2004).


Oksidatīvais stress novecošanās procesā

Oksidatīvā stresa teorija par novecošanos apgalvo, ka oksidatīvo bojājumu uzkrāšanās laika gaitā noved pie progresējoša audu un orgānu funkcijas zuduma. Šī nelīdzsvarotība spēlē ievērojamu lomu ar vecumu saistītu slimību, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām, neirodeģeneratīvām slimībām un vēzī (Liguori et al., 2018).


Oksidatīvais stress un vīriešu neauglība

Aptuveni pusei no visiem neauglīgiem vīriešiem oksidatīvais stress ietekmē spermas funkciju, bojājot spermas membrānas un DNS. Tas noved pie samazinātas kustīguma un defektīva tēva DNS nodošanas (Tremellen, 2008).


Kādi ir oksidatīvā stresa galvenie avoti?

Oksidatīvā stresa avoti ietver gan iekšējos, gan ārējos faktorus. Iekšējie avoti galvenokārt ir saistīti ar organismā notiekošajiem bioķīmiskajiem procesiem, piemēram, ar mitohondriju darbību. Ārējie faktori ietver UV starojumu, piesārņojumu, smēķēšanu un neveselīgu uzturu.

Vides un dzīvesveida faktori

Ārējie stresori, piemēram, UV starojums, piesārņojums un dzīvesveida izvēles (piemēram, smēķēšana un diēta), ievērojami veicina oksidatīvo stresu, kas savukārt ietekmē veselību un paātrina novecošanos (Birch-Machin & Bowman, 2016).


Kā var mazināt oksidatīvo stresu?

Efektīva oksidatīvā stresa pārvaldība ietver antioksidantu aizsardzības mehānismu stiprināšanu ar veselīgu uzturu, regulārām fiziskām aktivitātēm, tabakas dūmu un citu kaitīgu ietekmju samazināšanu, kā arī efektīvu stresa pārvaldību.


Kāda loma antioksidantiem ir oksidatīvā stresa pārvaldībā?

Antioksidanti neitralizē brīvos radikāļus un citas reaktīvās skābekļa formas, tādējādi aizsargājot šūnas no bojājumiem. Tie iegūstami ar uzturu, ēdot augļus, dārzeņus un citas pārtikas vielas, kas ir bagātas ar C un E vitamīniem, selēnu un citiem antioksidantiem.



Secinājumi par oksidatīvais stress

Oksidatīvais stress ir būtisks faktors daudzu slimību un novecošanās procesu patoģenēzē. Tā mehānismu un sekas izpratne var palīdzēt izstrādāt mērķtiecīgas terapeitiskās stratēģijas, lai mazinātu tā kaitīgo ietekmi.


RigaBrain® un oksidatīvais stress

RigaBrain® izmanto NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģiju, kas palīdz uzlabot smadzeņu pašregulāciju. Lai arī NeurOptimal® netiek izmantots tieši oksidatīvā stresa vai kādu konkrētu slimību ārstēšanai, tas var palīdzēt cilvēkiem sasniegt lielāku emocionālo un psiholoģisko līdzsvaru. Tas notiek, ļaujot centrālajai nervu sistēmai efektīvāk pamanīt un reaģēt uz smadzeņu darbības niansēm. Šāda veida pašregulācijas uzlabošana var palīdzēt mazināt stresu un uzlabot kopējo dzīves kvalitāti, kas savukārt var pozitīvi ietekmēt organismā notiekošos oksidatīvos procesus. https://www.RigaBrain.com/starts


Comments


bottom of page