Kas īsti ir pašpārliecība un kāpēc smadzenēm tas ir svarīgi?
- Peteris Urtans
- pirms 12 minūtēm
- Lasīts 2 min
Vai esi kādreiz juties pārliecināts par kādu lēmumu – vienkārši zināji, ka tā ir pareizi? Vai arī otrādi – šaubījies par sevi, pat ja viss apkārt liecināja, ka dari labi? Pašpārliecība (jeb vienkārši pārliecība par sevi) nav tikai emocija vai rakstura iezīme – tā ir cieši saistīta ar mūsu smadzeņu darbību.
Un jā, zinātne parāda, ka pārliecību iespējams izprast, attīstīt un atbalstīt, iedziļinoties tajā, kas notiek smadzenēs.

Smadzenes un pārliecība – kas notiek “aizkulisēs”?
1. Mūsu smadzenēm ir īpaša sistēma pārliecības veidošanai
Pētījumi rāda, ka viena no galvenajām zonām, kas aktivizējas, kad jūtamies pārliecināti, ir ventromediālā prefrontālā garoza. Tā "iedegas", kad jūtamies droši par savu izvēli. Savukārt, ja šaubāmies – darbojas cits tīkls, ko sauc par prefronto-parietālo tīklu. Un tas notiek neatkarīgi no tā, vai domājam par laiku, zināšanām vai atmiņu [(Rouault et al., 2022)].
2. Atmiņas pārliecība – arī te spēlē lomu smadzeņu aktivitāte
Kad kādu notikumu atceries ļoti skaidri un pārliecinoši, Tavas smadzenes strādā citādi, nekā tad, kad šaubies. Pārliecību par atmiņu atbalsta hipokamps un citas atmiņas zonas smadzenēs, piemēram, mediālā temporālā daiva [(Wynn & Nyhus, 2022)].
3. Dažreiz smadzenes “zina labāk nekā Tu pats”
Ir gadījumi, kad smadzenes objektīvi “zina”, ka esi izdarījis pareizu izvēli, bet Tu pats jūties nepārliecināts. Šādos gadījumos darbojas citas smadzeņu zonas, piemēram, superior colliculus, kas vairāk fokusējas uz rezultātu precizitāti, nevis subjektīvo sajūtu [(Odegaard et al., 2017)].
4. Pārliecība bieži veidojas automātiski
Pat ja Tu nejautā sev: “Vai esmu pārliecināts?”, smadzenes to dara. Tās automātiski novērtē lēmumu kvalitāti un integrē šo sajūtu kopējā “bildē”. Tieši to dara ventromediālā prefrontālā garoza [(Lebreton et al., 2015)].
5. Pārliecība = apzināta domāšana par savu domāšanu
To sauc par metakognīciju – spēja domāt par savām domām. Tās pamatā ir smadzeņu priekšējā prefrontālā garoza, kas ļauj novērot, analizēt un saprast savus lēmumus [(Bang & Fleming, 2018)].
Ko iesākt ar pašpārliecību?
Pārliecība ir prasmju, pieredzes un smadzeņu līdzsvara kopums. Tā nav statiska – to iespējams attīstīt, uztrenēt un stiprināt, īpaši, ja atbalstām smadzeņu pašregulācijas spējas.
Un te nāk palīgā RigaBrain®.
Mūsu smadzeņu līdzsvarošanas seansi ar NeurOptimal® Dynamical Neurofeedback® tehnoloģiju palīdz smadzenēm pašām “pamanīt sevi” un nonākt optimālā stāvoklī. Ar laiku tas var nozīmēt arī lielāku mieru, labāku fokusu, un – jā, vairāk pārliecības ikdienā.
Nav jābūt perfektam, lai justos pārliecināts. Bet, ja smadzenes ir balansā, pārliecība nāk dabiskāk.
---
Vēlies pārbaudīt savu smadzeņu līdzsvaru un atklāt, kā Tev šobrīd klājas?
Aizpildi bezmaksas pašvērtējuma anketu šeit:
---
Vēlies pieredzēt pārliecību, kas nāk no Tava smadzeņu līdzsvara?
Piesakies savam pirmajam seansam šeit: