top of page
Brain Rembrandt style 3.png
Notebook_edited.png

Sievietes un panikas lēkmes

Pētījumi liecina, ka sievietes, kurām ir vēl kāda nopietna medicīniska problēma, piemēram, depresija vai kardiovaskulārā slimība, cīnās arī ar trauksmainību. Labā ziņa ir tā, ka panikas lēkmes ir ārstējamas.

Sievietēm ir divas reizes lielāka iespējamība nekā vīriešiem sasirgt ar paniku, bet nav skaidrs, kāpēc. Lai gan varētu būt sakarība starp panikas lēkmēm un būtiskām izmaiņām dzīvē, piemēram, precības vai bērna gaidības.


Panika un sievietes – pētījums

Ir arī citas sakarības. Sievietēm biežāk nekā vīriešiem ir migrēna – patiesībā trīs no četriem cilvēkiem, kam piemetas migrēna, ir sievietes. Kāds pētījums, kurā tika aplūkotas sievietes ar panikas lēkmēm, parāda, ka vairumam šo sieviešu ir arī galvassāpes, un viņu panikas lēkmes ir biežākas un ilgstošākas.


Cits pētījums parāda, ka panikas lēkmes bieži ir sievietēm pēc-menopauzes periodā un tās ir saistītas ar grūtiem dzīves notikumiem. Šis pētījums arī parāda, ka nopietnas panikas lēkmes ir biežāka parādība sievietēm ar migrēnu, kā arī tām, kurām ir kardiovaskulārā slimība un depresija.


Nesenā pētījumā atklājusies panikas lēkmju saistība ar vecākām sievietēm, sirds slimību un trieku. Šajā pētījumā tika pētītas 3300 sievietes, no kurām 10 procentiem bija panikas lēkmes. Šīm sievietēm bija trīs reizes lielāks risks piedzīvot trieku vai sirdslēkmi nekā tām, kurām nebija panikas lēkmju.


Dažos panikas lēkmju pētījumos uzmanība tiek pievērsta serotonīnam – dabiskai ķīmiskai vielai smadzenēs, kas palīdz pārraidīt informāciju starp smadzeņu šūnām un saglabāt garīgo līdzsvaru. Vienā šādā pētījuma tika aplūkota serotonīna loma „sit vai bēdz” reakcijā uz dzīves notikumiem.


Panika – kāpēc jūs varat būt apdraudēts?

Faktori, kas var ietekmēt panikas lēkmju rašanos vai rada jums noslieci uz paniku, ir šādi:

  • Jūsu vide. Traumatiski notikumi vai agrāk piedzīvota vardarbība var palielināt risku saslimt ar paniku.

  • Iedzimtība. Speciālisti uzskata, ka iedzimtība var veicināt personas risku saslimt ar paniku.

  • Smadzeņu problēmas. Ar paniku sirgstošiem cilvēkiem var būt atšķirīgas noteiktas smadzeņu struktūras vai noteiktos smadzeņu rajonos atšķirīgs ķīmiskā sastāva līmenis vai aktivitātes veids.

  • Jūtīgums pret trauksmainību. Ja jūs esat „jūtīgi pret trauksmainību”, jūs labāk saprotat, ka trauksmainība var kaitēt jūsu fiziskajai vai garīgajai veselībai.

Vai tā ir saslimšana ar paniku?

Pastāv aptuveni piecu procentu varbūtība, ka cilvēks dzīves laikā var saslimt ar paniku. Saslimšana ar paniku ir trauksmainības slimības paveids, kad cilvēkam uznāk panikas lēkmes, kas atkārtojas vairākkārt. Tomēr daudziem cilvēkiem ir retas panikas lēkmes, kas nekļūst par atkārtotu problēmu.


Ja sirgstat ar paniku, jūs:

  • uztraucaties par to, ka varētu atkal uznāk panikas lēkme;

  • izvairāties no vietām vai situācijām, kuras uzskatāt par potenciālām kārtējās lēkmes izraisītājām;

  • izvairāties no vietām, kurās panikas lēkme varētu būt īpaši traucējoša (piemēram, restorānā vai braucot automašīnā pa automaģistrāli);

  • atkārtoti dodaties uz neatliekamās palīdzības telpu, baidoties, ka esat saslimis.


Panikas slimība bieži sākas vēlā jaunībā vai agrīnā brieduma periodā. Cilvēkiem, kuri sirgst ar paniku, bieži ir arī citas problēmas, piemēram, izteikta depresija, bipolārisms vai cita veida trauksmainības slimības.

Panikas lēkmju ārstēšana

Ārsts jums var izrakstīt dažādus medikamentus un terapiju panikas slimības ārstēšanai, piemēram:

  • antidepresantus. Tie ir medikamenti – selektīvie serotonīna atkārtoti uzņemami inhibitori (SSRIs), piemēram, paroksetīns (Paxil), sertralīns (Zoloft) un fluoksetīns (Prozac), kā arī venlafaksīns (Effexor), serotonīna-norepinefrīna atkārtoti uzņemams inhibitors;

  • benzodiazepīni. Ārsti bieži izraksta šos medikamentus, piemēram, klonazepāmu (Klonopin), kopā ar SSRi panikas slimības ārstēšanai;

  • kognitīvās uzvedības terapija.  Šo terapijas veidu nelieto tik bieži kā medikamentus panikas slimības ārstēšanai, bet tas var palīdzēt. To arī sauc par CBT, un šīs terapijas laikā garīgās veselības speciālists palīdz pacientam citādāk paskatīties uz panikas lēkmēm, kā arī palīdz mazāk baidīties no tādiem simptomiem, kā sirds dauzīšanās un elpas trūkums.

Panikas lēkmju profilakse

Viens veids, kā novērst panikas lēkmes, ir izvairīties no alkohola un stimulantu, piemēram, kokaīna un kofeīna, lietošanas, jo tie var izraisīt lēkmi vai pasliktināt simptomus.


Ja jūs domājat, ka sirgstat ar paniku, pārrunājiet savus simptomus ar ārstu. Panikas slimība ir ārstējama, un, ja jums ir nosliece uz panikas lēkmēm, medikamenti vai terapija var palīdzēt atgriezt jūsu dzīvi atpakaļ normālā sliedēs.


Avots: Eric Metcalf http://www.everydayhealth.com





Commentaires


bottom of page