Kā smaržu “treniņš” agrā bērnībā var modulēt uzvedību pieaugušā vecumā?
Smaržas, kādām tiek pakļautas jaundzimušās peles (vai ožas “imprints”, ja izmantojam akadēmisko terminu), vēlāk dzīvē ietekmē to sociālo uzvedību, tomēr kādēļ tas notiek, joprojām ir noslēpums zinātnei.
Zinātnieki no Japānas atklājuši, ka imprintēšanai nepieciešamas noteikta veida molekulas. Pētījumā tika pievērsta uzmanība lēmumu pieņemšanas procesam un neiroattīstības traucējumiem, piemēram, autiska spektra traucējumiem. Secinājumos pētnieki rosina efektīvāk izmantot oksitocīna terapiju šādu traucējumu ārstēšanai agrīnā vecumā arī cilvēku populācijā.
Imprintēšana ir plaši pazīstama pētnieciska metode, kurā noteikti dzīvnieki un/vai putni tiek fiksēti uz vizuāliem stimuliem un smaržām, ko viņi redz vai sajūt uzreiz pēc dzimšanas. No klasiskajiem psiholoģijas pētījumiem mēs zinām, ka, piemēram, pīlēni par savu māti pieņem pirmo kustīgo objektu, ko ierauga – tas ir pīlēniem raksturīgs vizuālais imprints. Savukārt, piemēram, migrējošajām zivīm (lasim, forelei) noteicošā ir ikru smarža, kas tiek atpazīta.
Vides ietekme noteiktā dzīves posmā ir svarīga, veidojot sensorās kartes un neirālās shēmas smadzenēs. Zināms, ka attiecībā uz zīdītājiem agrīna vides iedarbība, kā tas ir jebkura veida imprinta gadījumā, ietekmē uztveri un sociālo uzvedību vēlāk dzīvē. Vizuālais imprints ir plaši pētīts, bet nedaudzajos pētījumos, kas balstās uz ožas imprintiem, joprojām grūti rast vienotus secinājumus.
Japānas zinātnieki Azabu universitātē pēdējos gadus strādājuši, lai izprastu imprintēšanas mehānismu pelēm. Pētījumā, kas publicēts eLife, aprakstīti interesanti rezultāti. “Mēs atklājām trīs molekulas, kas saistītas ar šo procesu,” stāsta dr. Hirofumi Nišicumi (Hirofumi Nishizumi),“ tās ir: semaforīns 7A (Sema7A), ožas sensoru neironos ražotā signalizējošā molekula, pleksīns C1 (PlxnC1), sema7A receptors, kas izteikts mitrālo/tukšoto šūnu dendrītos. Ļoti nozīmīgs ir arī oksitocīns, smadzeņu peptīds, kas pazīstams kā mīlestības hormons.”
Sākotnējā periodā, kad jaundzimušais peļu mazulis ir pakļauts smaržai, signalizējošā molekula Sema7A sāk imprintēšanas reakciju uz šo smaržu, mijiedarbojoties ar receptoru PlxnC1. Tā kā šis receptors dendrītos ir lokalizēts tikai pirmajā nedēļā pēc dzemdībām, tas nosaka kritiskā perioda šauro laika ierobežojumu – faktiski pētniekiem ir nedēļa laika, lai imprintētu noteiktu smaržu pelēna smadzenēs. Tad pelēna smadzenes izdala oksitocīnu, kas nosaka aromāta atmiņas pozitīvo asociāciju (šī smarža ir laba).
Zināms, ka peļu tēviņi parasti izrāda spēcīgu ziņkārību pret nepazīstamām abu dzimumu peļu smaržām. “Bloķējot” sema7A signālu kritiskajā periodā, peles nereaģē parastajā veidā, tās izrāda izvairīšanās reakciju uz svešām pelēm.
Vēl kāds interesants šī pētījuma rezultāts - pieņemsim, ka pelēns kritiskajā periodā ir pakļauts nepatīkamai smakai (pelēm dabiski nepatīkamiem aromātiem); šī imprintētā smaka vēlāk izraisīs pozitīvu reakciju uz smakām un bloķēs iedzimto dabisko reakciju.
Tātad, ko šie rezultāti saka par cilvēka smadzenēm?
Pirmkārt, pētījuma rezultāti paver daudz izpētes jautājumus cilvēka smadzeņu un uzvedības kontekstā. Pirmkārt, vai “kritiskais periods” tūliņ pēc dzimšanas pastāv arī cilvēkiem, un, ja tā, vai tas iespējams ne tikai attiecībā uz ožu, bet arī citās jušanas sistēmās? Tas, kā pelēnu smadzenes imprinta rezultātā modulē atbildes reakciju uz pieredzi vēlāk dzīvē, rada jautājumu, vai mēs, cilvēki, arī esam pakļauti un sekojam līdzīgiem lēmumu pieņemšanas procesiem?
Otrkārt, pētniekiem izdevies arīdzan apliecināt, ka nepareizas sensorās reakcijas var izraisīt neiroattīstības traucējumus, piemēram, autiskā spektra traucējumus (AST). Oksitocīnu plaši lieto AST simptomu ārstēšanai pieaugušajiem. Tomēr iespējams, ka oksitocīna terapija jaundzimušajiem ir efektīvāka pēc kritiskā perioda sociālās uzvedības traucējumu koriģēšanā.
Šis pētījums pievieno vērtīgus jaunus ieskatus mūsu izpratnei par lēmumu pieņemšanu un atklāj jaunus pētījumu virzienus visa veidu imprintu neirozinātnē.
Arī RigaBrain ® smadzeņu treniņu centra apmeklētāji ziņo, ka pēc seansu apmeklēšanas oža kļūst izteiktāka.
תגובות